Виховна година "Ми матір називаємо святою"

Учитель.

Добрий день вам, люди добрі!

Щиро просим до господи!

Раді вас у нас вітати

Щастя і добра бажати!

 

Хлібом – сіллю ми вас вітаєм

І здоров’я вам бажаєм

Під веселий рідний спів

Посилаєм вам уклін.

          Шановні гості!

          Дорогі батьки, наші рідні! Щиро вітаємо вас на нашому святі. Сьогодні ми зібрались, щоб відзначити Свято Матері, що за традицією відзначають у другу неділю травня, коли зодягаються в зелень, квітують дерева й левади, гаї перегукуються пташиним співом, повсюди стоїть п’янкий запах бузку та конвалії. Коли вся земля наче випромінює благодатну снагу, що помагає рости не тільки деревам, травам, квітам, а й мріям людським.

          Свято Матері – це свято трьох матерів: Матері Божої, що в муках народила Ісуса Христа, славної неньки – України і Матері – Жінки, яка у кожного є одна.

Ми зібрались нині в сонячній оселі

Щоб вклонитись низько, мами вам до ніг

Щоб були і є ви, і щоб вік були ви

І щоб сміх дитинства дім для вас зберіг

Хай не буде горя на вашій дорозі

І роки в здоров’ї зозуля накує,

Усміхайтесь мами, витріть смутку сльози

І нехай Всевишній вам сили додає!

Ведуча 1.   Сьогодні найсвятіше свято із всіх свят на землі, бо ім’я жінки – матері осяяне благословенням неба і Господа Бога.

          Найніжніші слова хочеться сказати всім мамам світу земного. Бо для нас образ мами – берегині завжди з нами, той образ світить нам піснею на вустах, золотистою паляницею на столі і тихою зорею над нашою домівкою.

 Ведуча 2.  Мама! Найпрекрасніше, найдорожче слово на землі. Перше слово вимовлене і усвідомлене дитиною. Усіма мовами світу ніжно звучить воно, пройняте теплом і ласкою.

   Ведуча1.Що таке «Свято матері»? І чому ми повинні святкувати? Та тому, що кожна людина, кожний народ має якісь свої святощі. До таких великих святощів ми зачисляємо перш за все пошану до матері. Мама родить і творить рід людський. Ніхто і ніщо не може замінити її. Вона вдихає життя у свою кровинку колисковою піснею, вливає в думку немовляти до всього рідного.

  Учитель. А що означає слово мати? Як ви розумієте значення цього слова?

·        Мама – перше слово, яке з радісною усмішкою вимовляє дитина.

·        Мама – це те слово, яке найчастіше повторює людина повторює у хвилини страждання і горя.

   Мати любить свою дитину, завжди розуміє її страждання і подасть руку допомоги, віддасть останній шматок хліба, розділить її радість.

   Народ назвав матір’ю ту людину, яка має добре серце, ласкаві руки, тепло душі. Мати народжувала дитину, співала їй, вчила добра і любові.

Пісня «Мамина вишня»

Ведуча2.Любов до рідного краю, мови починається з колиски, з маминої пісні. Народні колискові пісні задаровують надзвичайною ніжністю і простотою. У них материнська ласка і любов, світ добра, краси і справедливості.

Коли співала мати навесні –

Летять мов, гуси – лебеді   -   пісні

Від слів тоді пробуджуються трави

І проліски виходять на галяви.

Співай моя мамо, співай моя рідна

У світі ти в мене одна!

Колискова пісня

 Ведуча1.  Мамина пісня – це пісня материнської душі, безмежної любові, ласки і неповторної ніжності. А тому  в ній так ніжно і щільно переплетена радість і біль, тривога і надія.

  Ведуча2. Мамина пісня! Лагідний материн наспів засіває дитячу душу любов’ю до дітей, до природи, до усього живого.

   Ті пісні, які співала мати над колискою, ніколи не забудуться, бо народження дитини пов’язане з піснею і де ще можна побачити більшу надію, ніж у материнських мріях, співанках і сподіванках.

   Мелодія материної пісні, мова, виховують доброту, чуйність, милосердя.

  Ведуча1. Мамина пісня… Але її не може бути без мами, найдорожчої, найріднішої людини.

   Мама… Закрий очі і прислухайся. І ти почуєш мамин голос. Він живе у тобі, такий знайомий, рідний. Його не сплутаєш ні з яким іншим. Навіть коли станеш дорослим, завжди будеш пам’ятати мамин голос, мамині руки, мамині очі.

Вірш «Доне моя, донечко»

Кожного із нас мати колисала

І схилившись над немовлям

Тихенько співала.

Колискова пісня.

Ніжна і ласкава

Вперше її чули

В колисці від мами

Де пісень співають

І шанують матір

Там любов і шана

Панують у хаті.

Бо ж тільки у пісні

Ти розвієш тугу,

А на самотині

Пісня стане другом.

Тож співайте пісню

Про сонце і поле.

Про рідную матір

Та щасливу долю.

Щоб лилася пісня

Із кожної хати

Материну пісню

Не слід забувати.

Пісня «На калині мене мати колихала

   Ведуча1.Немає нічого більшого, ніж любов материнська. Про це розкаже народна легенда.

Легенда про матір

   Був у матері єдиний син – добрий, щирий. Душі мати в ньому не чаяла. Виріс син гарний. Одружився із дівчиною небаченої краси. Привів молоду дружину в рідну хату. Незлюбила та свекруху, зненавиділа її. Боялася мати показуватися невістці на очі, сиділа в сінях. А потім у хлів переселилася. Але і це не заспокоїло жорстоку. Каже вона чоловікові: «Коли хочеш, щоб я жила з тобою, убий матір, вийми з грудей серце і спали на вогні». Не здригнулася душа сина: так зачарувала його врода дружини. Каже він матері: «Наказала мені дружина вбити вас, мамо… А не послухаю піде від мене…»

   Заплакала мати та й відповідає: «Ну, що ж, синку, роби так, як велить тобі серце. Пішов син з матір’ю у діброву, наламав сухого хмизу, розпалив вогнище. Убив матір, поклав серце на жар. Спалахну сучок, тріснув, полетіла іскринка, попала в обличчя синові. Обпекла боляче, скрикнув той, закрив долонею обпечене місце, стрепенулося серце материнське, що горіло на повільному вогні, прошепотіло: «Синочку, мій рідний, тобі боляче? Зірви литок подорожника, ось росте біля вогнища, приклади до обпеченого місця. А до листка подорожника приклади серце материнське… Потім у вогонь покладеш…

   Заридав син, ухопив гаряче материнське серце, уклав його в розкраяні груди, облив пекучими сльозами. Зрозумів, що ніхто і ніколи його не любив так гаряче і віддано, як рідна мати.

   І такою величезною і невичерпною була любов материнська, таким всесильним було бажання бачити сина радісним, безтурботним, що ожило серце, загоїлася рана. Підвелася мати і притисла кучеряву голову до грудей.

   Осоружною стала йому дружина – красуня, не міг він повернутися до неї. Не вернулася додому і мати. Пішли вони удвох степами широкими та й стали двома могилами високими.

   Тож недаремно кажуть у народі, що найсвятіше – це любов материнська.

   Ведуча2. Материнство… Святе і прекрасне, оспіване поетами, увінчане художниками. У всіх народів і у всі віки жінка – мати була охоронницею, добрим ангелом домашнього вогнища. Її мудрість поважали  сім’ї, в її розрадах знаходило спокій зранене і зболене синівське серце.

   Ведуча1.Мама… Найдорожче слово в світі. Де б ти не був, щоб ти не робив – назавжди вона твій шлях освітить ніжним серцем, відданим тобі.

                  Пісня «Рідна мати моя»

   Ведуча2. Мама. Одне слово, але скільки воно значить для кожного з нас. Скільки в цьому слові ніжності, ласки, доброти. Нема друга ближчого і ріднішого, ніж мама. Всі наші радості і печалі, мрії і прагнення разом з нею. І все розуміє просте материнське серце.

                                    Вірш

Ясне сонце світить з неба,

Веселить та гріє.

В рідній хаті при матусі

Кожне з нас радіє.

 

Під опікою матусі –

Весело гуляю –

Що то холод, що то голод,

Що біда не знаю…

 

Над усіх, над усе в світі

Матінку кохаю,

А в оце велике свято

Гараздом вітаю.

 

Без журби та й у здоров’ї

Жити дай вам, Боже!

А віддячити матусі

Бог мені поможе.

                                  Вірш

Що то є за днина.

Що то є за свято

Що сюди зійшлося

Гостей так багато.

 

Знаю, що за днина.

І це варт всім знати.

То прийшли всі люди

Мамі честь віддати.

 

Бо матуся рідна

Для дітей працює.

Сорочину шиє

Бавить їх, годує.

Як вони веселі –

Матінка радіє.

Як їм щось бракує –

Помогти уміє.

 

В радості і в смутку

Завжди з діточками.

Все що тільки маєм

Маємо від мами.

 

За всі ті скарби,

Що дала нам мати

Прийшли ми всі нині

Її вшанувати.

  І скільки б вам не було років 5 чи 50 завжди потрібна мати, її ласка, її погляд. І чим більша любов до матері, тим світліше і радісніше життя.

Пісня «Росте черешня»

   А зараз послухайте легенду.

  Доживши до глибокої старості немічна жінка вирішила доживати свій вік у сина. Син деякий час добре відносився до матері, а коли побачив, що вона не може нічого робити, що за нею потрібен догляд, вирішив відвести її на смітник, син посадив матір на візок і повіз. Побачивши, що батько везе бабусю у візку, внук поцікавився: «Тату, куди ти везеш бабусю?». Батько відповів6 «На смітник!». Тоді син додав: «А коли ти станеш старий, то я теж змушений буду тебе відвезти на смітник»

   Тож пам’ятайте, що колись до вас в гості завітає старість.

   Ведуча1. Багато прекрасних пісень складено про матір, яку ми завжди повинні поважати, цінувати кожен прожитий з нею день, робити для неї якомога більше добра, бо ж ми перед нею у вічному боргу. Ми ніколи не повинні лишати своїх батьків самотніми, а оберігати родинне вогнище.

 Ведуча2. Для  всіх нас найдорожча і найрідніша людина – це мама. Усі наші діти люблять, шанують вас, вдячні за піклування та любов, за колискові пісні, що є джерелом ніжності, любові, людяності і добра. І як би не склалося наше життя завжди будемо пам’ятати, любити, шанувати, піклуватися про своїх найдорожчих людей: маму, тата, бабусю, дідуся, братиків, сестричок.

Вірш

Перше слово з вуст дитячих – мама.

Перший поцілунок – це її.

Бо лиш мама любить до безтями,

І ночей не спить як ми малі.

 

Тож пробач, матусю,

За печалі і за передчасну сивину.

Ми тебе рідненька і надалі,

Як завжди любитимем одну.

 

І сьогодні, в найсвітліше свято,

Зичимо здоров’я вам багато.

Шлемо вам щиренький свій привіт.

А ще хочем щастя побажати.

Довгих і безхмарних світлих літ.

Молитва за маму

Є у мене найкраща у світі матуся. За неї до тебе, Маріє молюся. Молюся устами, чистим серденьком. До тебе, небесна Ісусова Ненько ніжними благаю у тебе дрібними словами. Опіки та ласки для рідної мами. Пошли їй не скарби, а щастя і долю. Щоб дні їй минали без смутку і болю. Рятуй від недуги матусеньку милу. Даруй їй здоров’я, рукам подай силу. Щоб вивела діток у світ той, у люди. Щоб ними раділа – пишались усюди. За це я складаю в молитві долоні. До тебе царице, на сонячнім троні.

Учитель.

                        Дорогі батьки!

Щиро вас вітаєм з святом урочистим

І за труд уклін вам низький до землі.

Хай над вами небо завше буде чистим.

Радісно на серце й повно на столі.

Хай незвана старість прийде ще не скоро.

Хай біда і лихо обмине ваш дім.

 З святом вас, дорогі наші матері, доброго вам здоров’я, благополуччя вам і вашим сім’ям, земного щастя. Хай біда і горе обминає ваш дім. Хай матір Божа вас охороняє, а Ісус Христос здоров’я посилає.

Пісня «Щоб ви і ми щасливі були»